Muğla’da Turizmi 12 Aya Yaymak için Dört Mevsim Kültür Rotamız Ula

237

Ula ilçesinde, kültür turizminin desteklenmesi amacıyla kaymakamlık tarafından hazırlanan “Dört Mevsim Kültür Rotamız Ula” projesi ile ilçeye dört mevsim gelecek turist sayısının arttırılması planlanıyor.

Ula Kaymakamı Baha Başçelik, sadece deniz, kum, güneş değil, kültür turizmiyle öne çıkan bir proje olduğunu söyledi.

MUTSO Başkanı Mustafa Ercan da amaçlarının turizmi 12 aya yaymak olduğunu ifade etti.

Güney ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ise 2018’de ilan ettikleri ‘Kültür Turizmi Mali Destek Programı’ kapsamında Muğla’dan çok güzel projeler geldiğini dile getirdi.

Muğla’nın Ula ilçesinde, kültür turizminin desteklenmesi amacıyla kaymakamlık tarafından hazırlanan “Dört Mevsim Kültür Rotamız Ula” projesi tanıtıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesince (MSKÜ) desteklenen projenin açılış ve bilgilendirme toplantısı, Sakin Şehir Akyaka Mahallesindeki Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evinde gerçekleştirildi.

Projenin tanıtımı, proje koordinatörü Tuğçe Sarıoğlu, proje sorumluları Hatice Tutumlu ve Ulaş Akdoğan tarafından yapıldı.

MSKÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökben Ayhan da projenin kültürel boyutu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yapılan sunumda, proje ile ilçedeki birçok arkeolojik, tarihi ve kültürel eserlerin levhalarının yenilenmesi, yeni sistemler ile tarihi yapıların aydınlatılması, dijital olarak kullanılabilecek kültür rotasının tasarlanması, ilçeyi tanıtıcı bir tanıtım filminin çekilmesi, tanıtıcı kılavuz kitapçıkların basılması ve sonuç olarak ilçeye dört mevsim gelecek turist sayısının artmasının hedeflendiği belirtildi.

Etkinlikte konuşan Ula Kaymakamı Baha Başçelik, sadece deniz, kum, güneş değil, kültür turizmiyle öne çıkan bir proje olduğunu söyledi.

Projeyi başarılı bir şekilde tamamlayarak güzel sonuçlar alacaklarına inandıklarını belirten Başçelik, “Bölgemizi her yönüyle tanıtmak istiyoruz. Burası tarihi özellikleriyle de öne çıkan bir ilçe. Proje benden önce hazırlanmış. Biz sadece uygulama noktasında devraldık. Çok faydalı olacağına inanıyoruz. İhtiyacımız da bu zaten. Yani sadece deniz turizmi değil dört mevsim turizm. Bölgemiz de buna müsait.” dedi.

MUTSO Başkanı Mustafa Ercan da amaçlarının turizmi 12 aya yaymak olduğunu ifade etti.

Ülke turizminin sürdürülebilir hale gelmesinin 12 ay turizm anlayışından geçtiğini ve bu yöndeki çalışmaların çok önemli olduğunu ifade eden Ercan, “İlimizin tarihsel ve kültürel zenginliğinin değerlendirilerek gün yüzüne çıkartılması 12 ay turizm anlayışının da önünü açacaktır. Ula’nın kültürel ve tarihsel potansiyelinin tespit edilmesiyle yürütülecek proje, bölgedeki turizm hareketliliğini arttırmak, dört mevsim turizm seçeneğinin kültür turizmiyle güçlendirilmesini sağlamak ve bu anlayışla yeni istihdamların yaratılmasına olanak sağlamaya yönelik bir amaca hizmet ediyor.” diye konuştu.

Ercan, projenin aynı zamanda bölgede ilk defa yapılandırılacak olan dijital kültür turizmi rotası sayesinde, kültürel mirasın alternatif turizm sektörüne öncülük de etmiş olacağını dile getirdi.

Güney ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ise yaklaşık 9 yıldır bölgede faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

Giderek faaliyetlerini yoğunlaştırmaya ve bölgeye daha iyi hizmet etmeye çalışan bir kurum olduklarını anlatan Akdoğan, 2018’de ilan ettikleri ‘Kültür Turizmi Mali Destek Programı’ kapsamında Muğla’dan çok güzel projeler geldiğini ifade etti.

Ula ve Akyaka için daha önce de projeler yürüttüklerini hatırlatan Akdoğan, GEKA olarak Güney Ege’ye hizmet vermekten onur duyduklarını ve çok daha iyi projelere destek vermeyi umut ettiklerini kaydetti.

Halk oyunları ekibi gösterisinin sergilendiği etkinlik, Halet Çambel Çalışma Ofisi ve Nail Çakırhan Kültür Evi gezi ve kokteyl ile sona erdi.

Etkinliğe, konuşmacıların yanı sıra, Ula İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mesut Yılmaz, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz, daire müdürleri, proje paydaşları, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.