Agro Turizmin yeni adı Yenice Vadi Doğal Yasam Köyü

1231

Tatil destinasyonlarında  neredeyse birbirinin kopyası biçiminde verilen turizm hizmeti artık insanları tatmin etmiyor. Tatilde kendilerine ne şekilde eğlenmeleri gerektiğini öğreten animasyonları, büyük şehirde alâsını bulabilecekleri gece eğlencelerinin bol gürültülü kötü taklitlerini, bol yıldızlı ancak yine de dinlenmeyi bir türlü mümkün kılamayan beton yığını otelleri görmek istemeyenler farklı arayışlara yöneliyor.

Bu arayışlar insanların artık  tatilden beklentilerini  kökünden değiştirmeye başladı. Tarım ve turizmin nasıl dost olabileceğine örnek uygulamaların olabileceğini, doğayla barışık bir tatil için kırsalda bulunan tesisleri  tercih edenlerin sayısı giderek artmaya başladı.

İşte doğa ile barışık tatilin yeni adı Agro Turizm. Muğla’da agro turizmin ilk ve  yeni adresi ise Yenice Vadi Doğal Yasam Köyü

Muğla’ya ve Akyaka’ya 10 km uzaklıkta Menteşe ilçesi Yenice Mahallesinde Orman içerisinde tamamen taş ve ahşaptan inşa edilmiş doğal bir yaşam köyü. Girişimci Çağlar Bozkurt tarafından kendi köyüne kırsal turizmi teşvik etme adına yapılan 2020 yılının Nisan ayında tamamen açılması planlanan Doğal yaşam Köyünde, Taştan yapılmış ve tamamen organik olarak planlanmış bir ortamda insanlara tatil imkanı sunuluyor.

Köy içerisinde yöreye ait eski mesleklerin canlandırıldığı küçük taş dükkanlar, atölyeler, hayvan çiftliği, kendi kullanacakları sebze ve meyveler için seralar, eğitim salonu ve bir adette bütik müze bulunuyor.

Buraya gelenler isterlerse teknolojiden uzak  deniz ve kumdan farklı bir tatilini ailesi ile birlikte doğayla başbaşa geçirebilecekler.

Bölgede bu büyüklükte başka bir kırsal turizm adına tesis olmaması, Girişimci Çağlar Bozkurt’un aklına bu fikri getirmiş ve hedef kitle olarak yerli ve yabancı turistleri belirlemişler. Dönemsel etkinlikler ve gruplar olarak farklı eğitim proğramlarının rahatlıkla yapılabilmesi için planlanmış. Turizmin 12 aya çıkarılması ve paket otel turizminden kırsala çıkılarak yöre insanı içinde yeni istihdam yaratması da ayrı bir kazanç olarak planlanıyor.