Muğla’nın Ahisi Galip Çırakoğlu

359

Muğla’nın Menteşe İlçesinde gerçekleştirilen 32’nci Ahilik Haftası kutlama programında yılın ahisi, Bodrum’da babasından öğrendiği demircilik mesleğini 42 yıldır sürdüren Galip Çırakoğlu seçildi. Yılın kalfası berber Burak Aydoğdu, yılın çırağı ise mobilya bölümünde okuyan Semih Soku oldu.

16 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında kutlanmakta olan Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı etkinliği Saat 11:00 da Muğla İnsan Hakları Parkında düzenlenen törenle devam etti. Törene Muğla Valisi Sayın Esengül CİVELEK, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Osman GÜRÜN, Vali Yardımcısı Sayın Fethi ÖZDEMİR, Sayın Turgut ÇELENKOĞLU, Sayın Ayhan YAZGAN, Muğla İl Emniyet Müdürü Sayın Hakan ÇETİNKAYA, Menteşe Kaymakamı Sayın Caner YILDIZ, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Ömer İLMAN, Bilim-Sanayi ve Teknoloji Müdürü Sayın Ahmet BAYRAMER, Menteşe Belediye Başkanı Sayın Bahattin GÜMÜŞ, MHP İl Başkanı Sayın Mehmet KORKMAZ, Muğla İl Ticaret Müdürü Sayın Mehmet DEMİRTAŞ, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Şükrü AYYILDIZ,  Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mustafa ERCAN,  İl Müdürleri, Meslek Örgütlerinin Başkanları ve Temsilcileri, Muhtarlar, Çeşitli Daire Başkanları, çok sayıda Esnaf ve Sanatkarlar ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Şükrü Ayyıldız, Ahilik geleneğini, yapısını ve tarih alanlarında çıkışlarından bugüne dek varlıklarını sürdüren çok az ustanın biri ve en köklüsü olan Türkler bilim, edebiyat, sanat, ekonomi, sosyal ve askeri alanlarda örnek eserler bırakmışlardır. Ahi, kardeş, dost, yiğit anlamına gelmektedir. Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, yoksulu barındıran, kutsal çalışmayı bir ibadet sayan, din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkârların iş teşkilatı manası taşır. Ahlak ve sanatın konukseverliğin ve yardımseverliğin uyumlu bir bireyleri olarak bu birlik bugünkü esnaf ve sanatkârların oluşmasına sebep olmuştur. dedi.

Muğla Eko Ajans Başkanı Nurhan Keleş Ahiliğin  tarihi süreci hakkında bilgi sunduktan sonra tüm yetkililere Ahiliğin tekrardan yaşam tarzımız olması yönünde çağrıda bulunarak yeni nesilin yetiştirlmesindeki önemine vurgu yaptı. Almanya’nın Japonya’nın Ahilik modeline sahip çıkarak yakaladıkları başarının tesadüf olmadıklarını söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Dünya liderleri tarafından her şeyin mübah olduğu bir sistem topluma empoze ediliyor. Bu şekilde toplumsal yapı bozuluyor. Ülkeler kendi değerlerini hakim görüş olarak ortaya koyarsa dünya yeniden barışa kavuşacak. Bu değerler bizi daha çok huzura ve dayanışmaya götürecektir. Bu değerlerin hakim olmasını diliyorum” dedi.

 

Muğla Valisi Esengül Civelek, “Ahilik herkesi birbirine yakınlaştıran bir olgudur. Bin yıldır bizlere özgü bir gelenektir. İş dünyamızın değerli temsilcileri Ahilik inancı ve birlik beraberlik ilkesiyle, çalışmalarıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Ahilik Kültürünü yaşatmalıyız” diye ifade etti.

Muğla Valimiz Sayın Esengül CİVELEK, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman GÜRÜN ve Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Şükrü AYYILDIZ tarafından, 1987 yılından bu yana Demir Doğrama işletmecisi olarak Bodrum’da esnaflığını sürdüren Sayın Galip ÇIRAKOĞLU’na Yılın Ahisi ödülü takdim edilip Kaftan giydirildi. Yılın kalfası berber Burak Aydoğdu, yılın çırağı ise mobilya bölümünde okuyan Semih Soku oldu.

Ahilik Haftası programı ahilik pilavı, ayran ve keşkek ikramı, halk oyunları gösterisi, kan bağışı kampanyası ile devam etti.